Powołanie i mianowanie a stosunek pracy
Warto zaznaczyć, że osoby pełniące stanowiska na podstawie powołania, takie jak dyrektorzy szkół czy prezesi spółek, powinny być świadome specyfiki takiego trybu zatrudnienia. Pracodawca ma prawo odwołać pracownika bez podania przyczyny, co może być zarówno zaletą, jak i wadą w zależności od sytuacji. Zgodnie z przepisami, komendanta głównego PSP – na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych – powołuje i odwołuje premier. Co ciekawe w ustawie o PSP nie znalazły się zapisy – które funkcjonują m.in. W ustawie o Policji – w myśl których, po zwolnieniu ze stanowiska komendanta głównego, jego obowiązki można powierzyć na 3 miesiące jednemu z jego zastępców. W przypadku PSP, odwołanie szefa formacji wiąże się z konieczności Broker Forex Weltrade – Ocena 2022, informacje, recenzje klientów natychmiastowego powołania jego następcy.
W styczniu 2021 roku został powołany na stanowisko rektora-komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (dziś Akademia Pożarnicza), a w maju tego samego roku odebrał nominację na stopień nadbrygadiera. Mariusz Feltynowski stanowisko komendanta głównego piastuje nieco ponad rok – premier na powołał go 10 stycznia 2024 roku – a jego nominacja nie była zaskoczeniem dla sporej części strażackiego środowiska. Jak można było usłyszeć, to oficer z dużym doświadczeniem, a jego awans miał być gwarantem zachowania ciągłości dowodzenia w formacji. Jak wynika z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl w czwartek (27 lutego) dojdzie do przekazania obowiązków komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Taka ochrona przysługuje też w razie odwołania pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 2 lata do nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wojciech Kruczek urodził się 16 lutego 1977 roku w Wodzisławiu Śląskim. Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1996 roku, podejmując naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, jako słuchacz-podchorąży. Po ukończeniu szkoły i uzyskaniu tytułu inżyniera pożarnictwa, od 2000 roku kontynuował służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju. Jednocześnie kontynuował naukę w SGSP, którą w 2002 roku ukończył z tytułem magistra inżyniera pożarnictwa.
W literaturze przedmiotu wskazuje się, że podmiot odwołujący pracownika ze stanowiska nie musi w akcie odwołania określać skutku prawnego w postaci ustania stosunku pracy po upływie okresu równego okresowi wypowiedzenia. Z treści przepisu art. 70 § 2 Kodeksu pracy wynika bowiem, że skutek taki powstaje nawet wówczas, gdy akt odwołujący pracownika wyraźnie o tym nie stanowi. Co do zasady, odwołanie pracownika ze stanowiska powoduje ustanie stosunku pracy po upływie okresu równego okresowi wypowiedzenia. Wobec czego, aby odwołanie wywołało skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia niezbędne jest dokonanie odwołania z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53 Kodeksu pracy.
Zasada ta jest przy tym wyrazem przyjętego przez ustawodawcę założenia, że typowe są stosunki pracy nieograniczone terminem (bezterminowe). Powołanie na czas określony jest dopuszczalne jedynie wtedy, kiedy przepisy odrębne tak stanowią. Jeśli regulacje szczególne milczą w temacie terminowości powołania, może ono nastąpić jedynie na czas nieokreślony.
Generalnie stosunek mianowania nawiązuje się w momencie, gdy tego mianowania dokonuje uprawniony do tego podmiot, odmienny dla każdej z wymienionych grup (np. Szef Służby Cywilnej odnoście pracowników służby cywilnej). Godnym uwagi jest fakt, że brak jest możliwości dokonania wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi zatrudnionemu na podstawie mianowania. Jeżeli pracownik nie pozostawał na urlopie bezpłatnym u pierwotnego pracodawcy mimo podjęcia stosunku pracy z wyboru, wówczas pracownikowi takiemu przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia w momencie wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie wyboru. Odprawę tą oblicza się zgodnie z zasadami obliczania ekwiwalentu za urlop.
Zgodnie z art. 70 Kodeksu pracy, pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Dotyczy to również pracownika, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony. W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem. Pracownik taki może być w każdym czasie odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Odwołanie takie może nastąpić niezwłocznie lub w określonym przez dany organ terminie.
Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się na piśmie na mocy jednej ze stron między powołanym a pracodawcą. Powołujący składa oświadczenie woli o powierzeniu zatrudnianej osobie określonej funkcji, na przykład skarbnika czy zastępcy wójta. Powołanie na stanowisko nawiązywane jest na czas nieokreślony. Chyba że na podstawie przepisów szczególnych pracownik został powołany na czas określony, wtedy stosunek pracy nawiązuje się na czas określony (artykuł 68 § 1 1 Kodeksu pracy). Pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Moment nawiązania stosunku pracy na podstawie powołania ustawodawca określa, jako moment określony w powołaniu.
Kodeks nie narzuca szczegółowych wymagań dotyczących postępowania konkursowego, jednak aby było można mówić o konkursie, konieczne jest takie określenie procedury wyłaniania kandydatów, które odbywać się będzie na podstawie jasnych kryteriów i zobiektywizowanych zasad. Pragmatykach pracowniczych, zatem generalnej zasadzie wynikającej z KP, stanowiącej, że jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy KP stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Powołanie na stanowisko, jako forma nawiązania stosunku pracy, jest szczególnie stosowane w sektorze publicznym. Jest to specyficzna umowa, która różni się od standardowej umowy o pracę, głównie ze względu na warunki jej zakończenia.
Jeśli chodzi o charakter prawny powołania, to wskazać należy, że analiza przepisów szczególnych, na podstawie których nawiązuje się stosunek pracy z powołania, prowadzi do wniosku, że bez wątpienia jest to akt władczy, a przy tym zawsze akt publicznoprawny (z zakresu administracji). Skoro zatem powołanie jest aktem władczym z zakresu administracji, to podkreślić należy, że w istotny sposób różni się od umowy o pracę. Łatwo więc zauważyć, że pracodawca ma stosunkowo dużą swobodę w zakresie rozwiązania stosunku pracy zawartego na podstawie powołania. Zdaniem sądów odwołanie ze stanowiska, które jest równoznacznie z wypowiedzeniem, nie wymaga Aplikacja dla inwestorów Sberbank nawet uzasadnienia. Wyjątkiem jest tu oczywiście wspomniana wyżej sytuacja rozwiązania umowy bez wypowiedzenia – taką decyzję należy poprzeć konkretnymi argumentami.
Zgodnie z KP, jeżeli pracownik powołany na stanowisko w wyniku konkursu pozostaje w stosunku pracy z innym pracodawcą i obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, może on rozwiązać ten stosunek za jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin ten nie został określony – w dniu doręczenia powołania (chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej). Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązywany jest tylko w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (artykuł 68 § 1 Kodeksu pracy). Można wymienić na przykład ustawę o pracownikach samorządowych, ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy czy ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Na mocy tych ustaw można powołać na stanowisko zastępcę wójta, skarbnika gminy, skarbnika województwa, skarbnika powiatu, Głównego Inspektora Pracy czy dyrektora instytucji kultury.
Okresach ochronnych, czyli usprawiedliwioną nieobecność w pracy, ciążę oraz wiek przedemerytalny. Przepis zapewnia odwołanym pracownikom szczególne uprawnienia, które prowadzą albo do faktycznego wydłużenia okresu zatrudnienia albo do podjęcia innej pracy u tego samego pracodawcy. W terminie biegnącego wypowiedzenia odwołany pracownik nie ma obowiązku wykonywać pracy na stanowisku, z którego został odwołany. W tymże okresie, pomimo nieświadczenia pracy, pracownik zachowuje jednak prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem. W trakcie okresu wypowiedzenia tacy pracownicy mają prawo do pełnego wynagrodzenia przysługującego im przed odwołaniem. Jeśli nie wyrażą zgody na podjęcie innej pracy po odwołaniu, ich umowa zostanie rozwiązana z zachowaniem właściwego okresu wypowiedzenia.
Absolwent dziennikarstwa i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Prywatnie miłośnik kina, amator aktywnego wypoczynku i aspirujący pisarz. Dodatkowe regulacje mogą przyjąć formę załączników do aktu powołania. Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców.
Już w art. 2 Kodeksu pracy, który definiuje osobę pracownika przewidziana jest możliwość zawarcia stosunku pracy na podstawie powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Te stosunki pracy są skonkretyzowane w dalszych przepisach Kodeksu pracy (w rozdziale III Kodeksu pracy). Cechą charakterystyczną stosunku pracy z powołania jest brak ochrony jego trwałości, wyrażający się tym, że organ powołujący może w każdej chwili, bez podania przyczyny, odwołać pracownika powołanego z zajmowanego stanowiska. Celem nawiązania stosunku pracy na podstawie powołania jest stworzenie organowi powołującemu swobody w doborze osób, którym powierza się na ogół stanowiska kierownicze. Zgodnie z rozdziałem trzecim Kodeksu pracy pracodawca może rozpocząć stosunek pracy z pracownikiem na podstawie powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Każda z nich, mimo wielu różnic, prowadzi ostatecznie do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w ściśle określonym przez niego miejscu i czasie (artykuł 22 § 1 Kodeksu pracy).
Jednakże Kodeks pracy przewiduje przypadki, w których do zatrudnienia pracownika dochodzi również w innych trybach. Należy zaliczyć do nich powołanie, wybór, mianowanie i spółdzielczą umowę o pracę (odpowiednio art. 68-72, art. 73-75, art. 76 i art. 77 Kodeksu pracy). Zasady powołania na stanowisko są ściśle regulowane przez przepisy prawne, a ich naruszenie Brokerów Kredytów Hipotecznych Floryda może prowadzić do unieważnienia powołania. Warto również zwrócić uwagę, że rozwiązanie stosunku pracy na podstawie powołania nie wymaga okresu wypowiedzenia, co odróżnia ten tryb zatrudnienia od tradycyjnej umowy o pracę. Powołanie charakteryzuje się jednostronnym aktem umocowującym daną osobę do pracy, choć oczywiście wymagającym jej pełnej zgody na podjęcie zatrudnienia. Dodatkowo niepowołana do pracy osoba nie posiada roszczenia o nawiązanie stosunku pracy ani o zapłatę odszkodowania, jeśli wobec niej nie dotrzymano przyrzeczenia nawiązania stosunku pracy.