Kęty k Wrocławia wieś z serialu “Wielka Woda” Netflixa o powodzi z 1997 r. to Łany Wrocław Radio ESKA
Przypomnijmy, że w serialu “Wielka woda” politycy, m.in. Wojewoda wrocławski, postanawiają podjąć decyzję o wysadzeniu wałów powodziowych na Odrze na wysokości wsi Kęty. Gdy o akcji władzy dowiedzieli się mieszkańcy, robili wszystko, aby nie dopuścić do wysadzenia wałów. W serialu miejscowość nazywa się Kęty, natomiast liderem wśród mieszkańców jest Andrzej Rębacz, grany przez Ireneusza Czopa. To właśnie on najczęściej rozmawia z władzą i wydaje polecenia pozostałym mieszkańcom odnośnie obrony wałów.
13 lipca ponad 30 procent Wrocławia znalazło się pod wodą. Ważnym wątkiem był też problem ze zbiornikem retencyjnym w Gierżoniowie (to miejscowość fikcyjna), z którego miała zostać spuszczona woda, by zmniejszyć falę uderzeniową na Wrocław. W tym czasie odbywały się tam regaty, które stały się dobrą okazją do poprawienia wizerunku ważnego polityka, w związku z czym nie doszło do planowanej akcji. Regaty odbyły się, choć ich odwołanie mogło okazać się wybawieniem dla stolicy Dolnego Śląska. Serialowa wieś Kęty, choć fikcyjna, stała się jednym z najbardziej pamiętnych elementów „Wielkiej Wody”, przypominając o dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce w 1997 roku. Kęty w serialu „Wielka Woda” można interpretować nie tylko jako odniesienie do Łanów, ale także jako symbol polskiej wsi i jej trudnej historii w starciu z siłami natury i decyzjami władz.
Kęty koło Wrocławia (woj. dolnośląskie). Czy wieś z „Wielkiej Wody” istnieje naprawdę?
Nic mi do jej przebojowości, charakteru, bo ja byłam dzieckiem, miałam 21 lat wtedy. I po tym ćwierćwieczu wciąż zachodzę w głowę, kto miał odwagę po prostu postawić mnie tam. Ale też dzisiaj rozumiem, jak praca pod presją, w obliczu takich historycznych zdarzeń buduje człowieka – analizuje Magdalena Mołek w „Historiach wielkiej wody”. Aktor podkreślał, że budując tę rolę, miał kontakt z kilkoma osobami, które przeżyły powódź we Wrocławiu oraz jego okolicach w 97 roku. Fikcyjna jest też postać Leny Tremer, mamy głównej bohaterki, byłej śpiewaczki operowej.
Informacje
Ja rozumiem że mamy modę na kobiece postacie które przejawiają jakieś męskie cechy twardzieli, ale nie można zrobić tego z większym wyczuciem? Nasza główna bohaterka wiecznie chodzi z nadąsaną miną, wiecznie jest niezadowolona, wszystkowiedząca, a… Wszystkie postaci występujące w “Wielkiej Wodzie” są fikcyjne, z wyjątkiem prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego, którego zagrał Tomasz Kot. Od lat zgłębiam tajniki życia na wsi – od ekologicznej uprawy po domowe przetwory i rzemiosło.
Spowodowało to zamieszki między ludźmi broniącymi swojej miejscowości a policją. Sam wojewoda wrocławski przyjechał na miejsce, lecz również i on nie zdołał przekonać mieszkańców. Politycy nie poddawali się i robili wszystko, aby nie doszło do zalania Wrocławia, kosztem Łanów. Akcję wysadzenia wałów w Łanach postanowiono przeprowadzić z helikopterów, lecz ładunki okazały się za małe, aby je rozsadzić. Premier Włodzimierz Cimoszewicz podpisał weksle in blanco, mające zadośćuczynić stratom po zniszczeniu wsi. Z kolei z wekslami do miejscowości Łany przyjechali wojewoda i marszałek sejmiku samorządowego – Leon Kieres.
- Postać Marczaka również jest fikcyjny, choć Schuchard w jednym z wywiadów opowiadał, że jego postać świetnie podkreśla rolę urzędników państwowych podczas powodzi milenijnej.
- Wydarzenia przedstawione w “wielkiej wodzie” Netflixa miały miejsce w lipcu 1997 roku.
- Zawieszeniem dyrektora szkoły w pełnieniu obowiązków.
- Choć Kęty w serialu “Wielka Woda” to fikcyjna miejscowość, jej rola w opowieści jest symboliczna.
- Sprawdź, co jest prawdą, a co fikcją w tej poruszającej opowieści.
“Wielka woda” i prawdziwa historia. Gdzie serial rozmija się z faktami?
W rzeczywistości w trakcie powodzi w 1997 roku zbuntowali się przede wszystkim mieszkańcy wsi Łany. Do protestu przyłączyli się też mieszkańcy Jeszkowic oraz Kamieńca Wrocławskiego. Można więc powiedzieć, że Kęty zostały stworzone, by nie musieć tłumaczyć widzom, że chodziło o społeczności kilku miejscowości. Z kolei sam konflikt pokazany w produkcji Netfliksa jest prawdziwy, tyle że w rzeczywistości miał miejsce nie w Kętach, ale w Łanach pod Wrocławiem.
Za reżyserię serialu odpowiadają Jan XAUUSD : Tydzień przed 06 10 grudnia 2021 r Holoubek („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Rojst ’97”) oraz Bartłomiej Ignaciuk („Usta, usta”, „Podatek od miłości”). Scenariusz stworzyli Kasper Bajon („Otwórz oczy”, „Rojst ’97”) i Kinga Krzemińska. Film jako pierwsi w piątek wieczorem zobaczą mieszkańcy Wrocławia. Specjalne wejściówki na prapremierę dwóch odcinków w Narodowym Forum Muzyki były dystrybuowane przez Netflixa za pośrednictwem konkursów na portalach społecznościowych. Jest dla mnie wielkim, wielkim zaskoczeniem jak daleki od prawdy jest ten serial, a mimo to – z jaki wielkim entuzjazmem się spotkał. Sposób przedstawienia tej dzielnicy jest groteskowy.
- – Powódź nie jest głównym tematem, tylko zapalnikiem, tłem i powodem do rozegrania się historii między bohaterami.
- Stolica Dolnego Śląska była największym miastem dotkniętym przez tę tragedię.
- Ja rozumiem że mamy modę na kobiece postacie które przejawiają jakieś męskie cechy twardzieli, ale nie można zrobić tego z większym wyczuciem?
- Do protestu przyłączyli się też mieszkańcy Jeszkowic oraz Kamieńca Wrocławskiego.
- Przypomnijmy, że w serialu “Wielka woda” politycy, m.in.
Pomagali też sobie nawzajem w przetransportowaniu się z miejsca na miejsce. W serialu “Wielka Woda” jest to bardzo wyraźnie zaznaczone. Reżyserzy serialu “Wielka Woda” zaznaczyli wyraźnie, że fabuła jego jest wizją artystyczną twórców, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Postaci i wydarzenia zostały stworzone 23 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum na potrzeby fabuły. Tłumaczyła to Anna Kępińska, pomysłodawczyni i producentka. Postaci i wydarzenia zostały stworzone na potrzeby fabuły.Podobnie jest z Kętami.
Kęty pod Wrocławiem w centrum powodzi z 1997 r.
Serial “Wielka Woda”, którego główne sceny były kręcone we Wrocławiu, od 5 października dostępny jest na platformie Netflix. Wiele osób zdążyło już obejrzeć produkcję, a wrocławianie pamiętający lipiec w 1997 r. W tym samym czasie, Andrzej Rębacz (Ireneusz Czop) wraca do rodzinnych Kęt pod Wrocławiem nieoczekiwanie stając na czele zbuntowanych mieszkańców wsi, którzy nie chcą dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego. Z biegiem czasu, pod narastającą presją władze podejmują trudną decyzję, która na zawsze zmieni życie głównych bohaterów oraz historię całego regionu i jego mieszkańców. Lokalne władze, na czele z aspirującym urzędnikiem Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt), ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer (Agnieszka Żulewska), aby za wszelką cenę uratować miasto.
W piątek wieczorem w Narodowym Forum Muzyki wrocławianie będą mogli zobaczyć dwa pierwsze odcinki serialu „Wieka Woda”. Premiera produkcji Netflixa zapowiedziana jest na 5 października. Zdjęcia do „Wielkiej wody” kręcono we Wrocławiu, ale także w innych miejscach w Polsce. Tonące ulice, które można zobaczyć w serialu, nie zostały zalane na potrzeby produkcji, ale wykorzystano kąpielisko w Srebrnej Górze, gdzie stanęła ogromna replika ul. Mieszkańcy Wrocławia podczas powodzi tysiąclecia robili wszystko, by stawić czoła żywiołowi. Szacuje się, że napełnili nawet pół miliona worków z piaskiem.
Źródła na temat powodzi świadczą o tym, że pomysł wysadzenia wałów w Łanach był brany na poważnie. We wsi mieli już pracować saperzy, a teren zabezpieczała policja. We wsi miało dojść do utarczek między mieszkańcami i przedstawicielami służb.
Choć wieś Kęty istnieje, lecz jest ona ulokowana w pobliżu Oświęcimia, a nie Wrocławia, w rzeczywistości chodzi prawdopodobnie o inną okoliczną miejscowość – Łany. Aby ratować stolicę województwa dolnośląskiego, wojewoda wrocławski postanawia podjąć decyzję o wysadzeniu wałów powodziowych na Odrze na wysokości wsi Łany. W ten sposób zmniejszyłoby to zagrożenie Wrocławia, lecz zalałoby pobliskie miejscowości. Gdy o akcji dowiedzieli się mieszkańcy, robili wszystko, aby nie dopuścić do wysadzenia wałów. Konflikt między mieszkańcami i władzą został świetnie pokazany w nowej produkcji Netfliksa. Na ekranie widzimy walczącego “na śmierć i życie” głównego obrońcę wałów w Kętach – wspominanego już Andrzeja Rębacza.
Inne informacje
Wrocław i jego Jak inwestować w waluty: Poradnik dla początkujących okolice stały się areną dramatycznej walki o życie. Jaką rolę w tej produkcji odgrywa fikcyjna wieś Kęty? Sprawdź, co jest prawdą, a co fikcją w tej poruszającej opowieści. Choć Kęty są fikcyjną miejscowością, ich historia w serialu nawiązuje do prawdziwych wydarzeń we wsi Łany, położonej pod Wrocławiem.
W zeszłym roku streamingowy gigant uczynił te wydarzenia istotnym tłem fabularnym „Rojsta ’97”. Teraz skupi się na nich w 6-odcinkowej „Wielkiej wodzie”. Zanim „Wielka woda” wejdzie na Netflix, w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się w piątek (30 września) przedpremierowy pokaz dwóch pierwszych odcinków serialu. Gośćmi specjalnymi będą realizatorzy, wśród nich aktorzy grający główne role. Producenci pokazali już kilka kadrów z tej przejmującej produkcji filmowej. – Bardzo podoba mi się postać dziennikarki, reporterki lokalnej telewizji, która po prostu ma moją fizyczność.
W 1997 roku wylała tam rzeka Soła, zalewając osiedle “Nad Sołą”. “Wielka woda” to moim zdaniem jeden z najlepszych polskich seriali , które zagościły na Netfliksie w ostatnim czasie. Twórca “Rojsta” – Jan Holubek tym razem wziął na tapet temat powodzi tysiąclecia, która dotknęła m.in. Trudne decyzje polityków, którzy ustalają, jak zareagować na podnoszący się poziom wody w rzekach, zagrażający tysiącom mieszkańcom.